خانه / بومگردی / یادبود ترکمن‌ها از تصادف‌های مرگبار
یادبود تصادف ترکمن

یادبود ترکمن‌ها از تصادف‌های مرگبار

شنیده بودم تو آمریکای جنوبی هرجایی که تصادف جاده‌ای رخ میده و کسی فوت میشه، همون‌جا یادبودی از دو طرف تصادف قرار میدن و گاهی سایبونی هم قرار میدن. این یادبود می‌تونه چرخ ماشین‌هاشون، فرمون و هرچیز دیگه‌ای که ازشون مونده باشه. مردم محلی معتقد هستن روح کسانی که در این جاده جان باختن، از مسافرانی که اکنون از آن عبور می‌کنن، محافظت می‌کنن.

در آخرین سفرم به بندر ترکمن، راهنمای محلی سنگ‌نوشته‌هایی رو کنار جاده نشونمون داد و گفت ترکمن‌ها هم به شیوه‌ای مشابه، رسم دارن هرکس تو جاده جونش رو از دست میده، تو همون مکان براشون سنگ‌نوشته قرار میدن.

البته شبیه سنگ قبره ولی کسی اونجا دفن نشده.

مساله‌ای که خیلی مهمه اینه که با همراهی راهنمای محلی اطلاعات جالبی میشه بدست آورد که اگه خودمون باشیم ممکنه بی‌تفاوت از کنارشون بگذریم و اصلا متوجهش نشیم.

یادبود تصادف ترکمن

درباره‌ی فائزه قاسمی

همیشه پُرم از دغدغه‌ی رفتن. افسارگسیختگی و ناآرامیِ تو وجودم، سکون رو نمی‌پسنده. ‌ خوب یا بد، همیشه حس می‌کنم راه‌های نرفته‌ی زیاد و فرصتِ کمی پیشِ رومه. تجربه‌ی رفتنِ راه‌ها و لذت بردن ازشون هدفیه که به زندگیم معنا میده. ‌خودم رو تو سفر شناختم و اگه یه هفته در میون سفر نکنم پژمرده میشم. تحصیلات آکادمکیم تو زمینه مهندسی نرم‌افزار بوده و الان دانشجوی ارشد هوش‌مصنوعی هستم

همچنین ببینید

راهنمای سفر آگاهانه کردستان، قسمت اول – برنامه‌ریزی سفر

از این قسمت، میتونید برای برنامه‌ریزی یه سفر تجربه‌گردی جذاب به سرزمین کردستان با محوریت مریوان و اورامانات استفاده کنید. سعی کردیم مسیرهای گردشگری‌اش رو هم معرفی میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

مشتاقانه در انتظار شنیدن نظرات شما هستیم. وارد کردن ایمیل هم اختیاری‌ه :)