خانه / بومگردی / تماشای بارش شهابی آبان ۹۷ رو از دست ندیم!

تماشای بارش شهابی آبان ۹۷ رو از دست ندیم!

در انتهای آبان ماه، دیدن شهاب‌ها بر فراز آسمان قطعا می‌تونه جذابیت فوق‌العاده‌ای رو به شبهای پاییزی این ماه ببخشه.

بارش شهابی اسدی که هر سال در اثر گذر زمین از ذرات به جای مانده دنباله دار تمپل – تاتل رخ میده، امسال به خاطر بازگشت این دنباله دار و تراکم گرد و غبار قراره بارش شهابی جذابتری را برامون به ارمغان بیاره. کانون این بارش شهابی صورت فلکی اسده ( از صور فلکی منطقه البروجی میباشد که نماد ماه مرداد در گذشته بوده) که البته در فصل پاییز در نیمکره جنوبی دیده میشه ولی گذر شهاب‌ها رو میشه در این روزهای پایانی آبان ماه در دل نیمه شب در آسمان بی‌کران کشورمون مشاهده کرد.

برای رسیدن به این آرامش توامان با حرکت اجرام آسمانی، باید عزم سفر کرد تا آسمان بتونه زیبایی‌های واقعی خودش رو به دور از شهرهای ماشینی و پرهیاهو به رخ انسان درگیر با زندگی شهری بکشونه و قطعا عزم سفر برای رصد هیچ جایی را بیشتر از کویر و سکوتش نمی طلبه.

ایران و کویر هایش شاید اکوسیستم خشک و زندگی سختی را برای مردم محلی این مناطق به همراه داشته ولی همواره آرامشی از جنس کویر و ستاره هایش را برای این مردم به ارمغان آورده. همراه شدن با این آرامش و همانند اونها زیستن، همیشه برام جذاب بوده و خواهد بود. تعداد سفرهای بومگردی و تجربه‌ گردی که به رصد ستارگان و شبمانی برای رصد ختم شده زیاده ولی همیشه سعی کردم رصد ستارگان رو به طلوع خورشید صبحگاه وصل کنم. طلوع صبحگاه به افق کویر از دید من طلوع امید بعد از سختی هست.

رصدهای بسیاری رو در این سالهای اخیر تجربه کردم و این سفرها هیچ‌گاه برام تکراری نشده زیراکه هر لحظه نگریستن به عظمت آسمان بیکران برام این جمله‌ی زیبا که در مورد سفر کردن همیشه الگو قرار داده‌ام را تداعی میکند: «سفر کردن آدمی را متواضع می سازد. تازه میفهمم چه جای کوچکی را در این دنیا اشغال کردم»

و اینبار آسمان درس تواضع به من میده…

پس سعی کنید این تجربه‌ی بی‌نظیر و همراهی با آسمان رو از دست ندید.

درباره‌ی محمدابراهیم قاسمی

برای فرار از روزمرگی‌ها، زندگی‌ام رو تو کوله‌ام خلاصه کردم. به دست آوردن تجربه‌های جدید از طریق سفر کردن، برام ممد حیات‌ه و مفرح ذات :)) به قول یه بزرگی، سفر کردن آدم رو متواضع میکنه چون تازه میفهمی چه جای کوچکی رو در این دنیا اشغال کردی. پس سفر کن ...

همچنین ببینید

در کوچه پس کوچه های یزد

دیدن یک استاد مسگر به تنهایی کافی نیست، باید با او همراه شویم، پتک بزنیم، گند بزنیم ولی تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

مشتاقانه در انتظار شنیدن نظرات شما هستیم. وارد کردن ایمیل هم اختیاری‌ه :)