خانه / بومگردی / چرا میرم سفر؟ – سفر و فرار از کلان شهرها
سفر و فرار از کلان شهر

چرا میرم سفر؟ – سفر و فرار از کلان شهرها

اینکه بخوایم مدام از خالی شدن روستاها و راهکارهای پیشگیری ازش بگیم، به نظرم یه ذره بیش از حد تبدیل به کلیشه شده. به همین دلیل تصمیم گرفتم به روش فوتبالی عمل کنم؛ یعنی به جای دفاع، به مواضع این دوستانی که معتقدند راهکار بیرون رفت از این بحران پیشگیری هست کمی حمله کنم!

اولین بخش از این روایت (سفر و فرار از کلان شهرها)، سوال‎هایی رو تشکیل میده که اگه کمی از روزمره زندگی خارج بشیم و به پاسخش فکر کنیم میتونه راه و سبک زندگی‎ای که توش غوطه‎ور شدیم رو تحت تاثیر خودش قرار بده

چندتا از این سوال‎ها که می‎تونیم از خودمونیم بپرسیم

– چرا به دنبال یک زندگی آرام نیستیم؟
– چرا برای رسیدن به موفقیت، آرامش در زندگی رو قربانی می‎کنیم؟
– چقدر درگیر روزمر‎گی شدیم؟
– چقدر از اصالت خودمون آگاهیم و چرا به سادگی فراموشش کردیم؟
– چرا اینقدر پذیرای فرهنگ‎های جدید هستیم و به سادگی روی هویت خودمون سرپوش می‎ذاریم؟

تمام این سوال‎ها به نظرم به یک نقطه ختم میشه: وابستگی، وابسته بودن به یک زندگی پر زرق و برق که در ظاهر جالب توجه‎ه، ولی در لایه‎های زیرین پر از درگیری‎های روزمره هست، درگیری‎هایی که ماحصل اون یک شومَنیسم و یک موفقیت کاذب و ایجاد غرور در افراد رو به همراه داره.

من هم مثل خیلی از آدم‎های دیگه به علتِ همین وابستگی‎ها و نداشتن شجاعت کافی، آرامشم رو فدای رسیدن به موفیقت‎های پوشالی کردم.

اما گذشتن از کنارِ این آرامش هم به همین سادگی‎ها نیست؛ شاید نتونم از این زرق و برق‎ها بگذرم، اما برای کسبِ حداقلی از یک زندگیِ لذت‌بخش، بهترین راه رو در سفر کردن می‎بینم.

یه جورایی میشه گفت سفر می‎کنم برای فرار از کلان شهری که اسیر اون شدم.

برای رهاییِ امثالِ ما، سفر با تفریحاتِ لاکچری، گزینه‎ی مطلوبی برای رسیدن به این آرامش به حساب نمیاد؛ به همین دلیل‎ه که همیشه سعی میکنم در تمامِ لحظاتِ سفر، مثل یک فرد بومی زندگی کنم، کار کنم و تجربه کنم تا متوجه بشم زندگی خیلی زیباتر از اون چیزی‎ه که قبلا لمسش می‎کردم.

خب حالا شاید سؤالی که بوجود میاد اینه که چجوری میشه بین سفر کردن و زندگی در یک کلان شهر با هزاران دغدغه‌ی مادی و معنوی، یک توازنِ منطقی برقرار کرد.

قطعا این سبک سفر و زمانی که باید براش اختصاص داد، مستلزم این‎ه که افراد در شغل‎هایی مشغول باشند که مدیریتِ زمانِ زندگی‎شون بیشتر دستِ خودشون باشه تا کارفرماشون؛ در حقیقت میشه گفت اولین گام برای قدم برداشتن در این مسیر، اون‎ه که سفرها به زندگی‎مون خدشه‎ای وارد نکنه. برای کنترلِ هزینه‎ها و کمتر شدنِ فشارهای مالی باید تا جایی که میشه صرفه‌جویی کرد و به دنبال راه‌هایی برای سفرِ کم‌هزینه و ارزان بود.

یکی از این روش‎ها، کار داوطلبانه در ازای محلِ اقامت‎ه. این سبک از سفر، دارای جنبه‎های بسیار پراهمیتی‌ه. اینکه بتونیم در کنار یک خانواده روستایی با حفظِ اصول و حرمت‎های اعتقادی آنها زندگی کنیم، مهمترین قانون در این نوع از سفرهاست.

اینکه بتونیم با انجامِ کارهای روزمره‎ و کمک به کسب و کار خانواده‌ی میزبان، اعم از تولیدِ صنایع دستی، کشاورزی، دامداری و… باری را از روی دوش این افراد کم و توامان تجربه‎های جدیدی را کسب کنیم. بدون شک این رفتارها می‌تونه تاثیر خوبی از ما در ذهن میزبان‎ها به جا بذاره.

یکی دیگه از اجزای اصلی یک سفر حمل و نقل‎ه؛

برای کم کردن این هزینه، هیچهایک (مرام‌سواری) یا سفر با ماشین‎های عبوری گزینه‎ای با ریسک بالا ولی پر از اتفاق‎های جذاب‎ه که در اون می‎تونیم با افرادی که مسیری رو برای رسیدن به مقصد مشترک با ما طی می‎کنند، همراه بشیم.

همراه شدن با یک فرد جدید شاید کمی نیاز به خطرپذیری بالا داشته باشه ولی می‎تونه دریچه‎هایی از زندگیِ افراد دیگر رو به روی ما باز کنه که تجربه‎ی اون در جاهای دیگه کمی دست نیافتی‌ه.


روش‎هایی مثل کار داوطلبانه یا هیچهایک در سفر نباید صرفا برای کم‌هزینه شدن یک سفر در نظر گرفته بشن و باید با تمام وجود به این نکته توجه کرد که هدفِ اصلی ما، یعنی رفتنِ راه‎ها و یافتن تجربه‎های ناب در این میان گم یا فراموش نشه. مسیری که تیم جاده خاکی از ابتدا به دنبال اون‎ه، تعمیم دادن این هدف والا در سفر در مقاصد گردشگری بوده و خواهد بود.

درباره‌ی محمدابراهیم قاسمی

برای فرار از روزمرگی‌ها، زندگی‌ام رو تو کوله‌ام خلاصه کردم. به دست آوردن تجربه‌های جدید از طریق سفر کردن، برام ممد حیات‌ه و مفرح ذات :)) به قول یه بزرگی، سفر کردن آدم رو متواضع میکنه چون تازه میفهمی چه جای کوچکی رو در این دنیا اشغال کردی. پس سفر کن ...

همچنین ببینید

در کوچه پس کوچه های یزد

دیدن یک استاد مسگر به تنهایی کافی نیست، باید با او همراه شویم، پتک بزنیم، گند بزنیم ولی تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

مشتاقانه در انتظار شنیدن نظرات شما هستیم. وارد کردن ایمیل هم اختیاری‌ه :)