خانه / بومگردی / تجربه‌ی مزرعه‌گردی – سیگار با اسانس جاده خاکی

تجربه‌ی مزرعه‌گردی – سیگار با اسانس جاده خاکی

تصمیم گرفتم این‌بار نوشته‌ای متفاوت برای قشری خاص بنویسم. به نظرم لابه‌لای تجربه‌هایی که تو سفرهای بومگردیم کسب کردم، تجربه‌ی برداشت محصول توتون بسیار خاص و جذاب بوده. در این پست سعی میکنم این تجربه رو براتون شرح بدم.

سیگاری‌های عزیز که از این مخدر استفاده می‌کنن، فارغ از تمام عوارضِ جانبی که داره، احتمالا تا حالا به این فکر کردید که چه چیزی مصرف می‌کنید؟ منشاش از کجاست؟ من هم مثل خیلی از شما دوستان این سوال‌ها برام بوجود اومده. همیشه سعی  کردم منشا و علت هر چیزی رو جستجو کنم و کجا بهتر از سفر که آدم رو با نادیده‌ها و ناشنیده‌ها روبرو می‌کنه.

توی یکی از همین سفرهای بومگردی که در استان کردستان داشتم، به همراه یکی از بزرگواران، در یکی از روستاهای مریوان در حال گفتگو بودم. جذابترین بخش سفرهای بومگردی برای من دقیقا همین نقطه از سفره. صحبت کردن با جامعه محلی در مورد دغدغه‌ها، سختی‌ها، تفریحات، روش درآمدشون و هر چیزی که قابل بیان باشه. اوج این هیجان زمانی‌ه که همپای این مردمان سخت کوش بخوام زندگی روزمره‌ی اونها رو تجربه کنم؛ زندگی‌ای که برای ما دریچه‌ای است به روی ناشناخته‌ها!

هنگام همین صحبت‌ها و تجربه‌های جذاب بود که یک نکته ی جالب تمام توجهم رو به خودش جلب کرد: «مزرعه توتون!»

جایی که شاید تو زندگی روزمره‌ی ما سیگاری‌ها خیلی نقش داره ولی هیچ تصویری از اون در ذهن تداعی نمیشه. اینجا بود که تمام هدف سفرم به سمت مزرعه توتون و تجربه‌ی به عمل آوری اون منحرف شد.

خب مثل همیشه برای رسیدن به مقصد زدیم به جاده خاکی و باز هم مثل همیشه با رسیدن به اونجا با استقبال گرم از طرف مزرعه‌داران روبرو شدیم. به طور کلی تنها چیزی که توی استان کردستان هیچ وقت تکراری نمیشه همین مهمان‌نوازی این مردمان عزیزه.

بعد از پذیرایی گرم، آشنایی و مصاحبت با افراد مزرعه، کم کم آماده حرکت به سمت کسب تجربه‌ی جدید شدیم. از کاشت بذر این محصول که فقط توسط دولت فروخته میشد تا نحوه‌ی برداشت، فرآوری و فروشش که فقط توسط دولت خریداری میشد، همه‌ رو صاحب مزرعه بهمون توضیح داد.

بعد از توضیحات شروع کردیم به همراه شدن با افراد مزرعه در کار. اول برگ‌های توتون که از مزرعه جمع‌آوری شده بود رو دست‌چین کردیم. بعد از اون نوبت به سوزن‌دوزی برگ‌ها رسید که روشی کاملا سنتی برای دسته‌بندی و قراردادن توتون در انبارهای سرپوشیده بود. سعی کردیم از کسب این تجربه‌ی ناب بی‌بهره نمونیم.

پس از قرار دادن ردیف‌های توتون در انبارهای سرپوشیده برای خشک کردن برگها، کار تقریبا به پایان می‌رسید و تنها انتظار برای بدست آمدن دست‌رنج زحمات و آماده شدن برگ‌های توتون خشک شده در شرایط ایده‌آل باقی می‌موند.

در انتها توصیه می‌کنم هر لحظه‌ای برای کسب تجربه‌های جدید و خارج کردن زندگی از روزمره‌ها تلاش کنید و در این راه میتونید از سایت جاده خاکی و تجربه های موجود در اون هم  استفاده کنید.

تجربه‌ی مزرعه‌ی توتون کردستان در جاده خاکی

درباره‌ی محمدابراهیم قاسمی

برای فرار از روزمرگی‌ها، زندگی‌ام رو تو کوله‌ام خلاصه کردم. به دست آوردن تجربه‌های جدید از طریق سفر کردن، برام ممد حیات‌ه و مفرح ذات :)) به قول یه بزرگی، سفر کردن آدم رو متواضع میکنه چون تازه میفهمی چه جای کوچکی رو در این دنیا اشغال کردی. پس سفر کن ...

همچنین ببینید

در کوچه پس کوچه های یزد

دیدن یک استاد مسگر به تنهایی کافی نیست، باید با او همراه شویم، پتک بزنیم، گند بزنیم ولی تجربه کنیم.

3 نظر

  1. ممنونم از مطلب خوبت. توتون ها در کجا فرآوری میشن ؟ یعنی اون توتونی که توی سیگار میبینیم چجوری و کجا تولید میشه ؟

    • محمدابراهیم قاسمی

      خواهش میکنم . در حقیقت مراحل فرآوری توتون کاملا سنتی انجام میشه پس از چیدن برگ های توتون و سوزن کشی شدن به مدت یک الی دو ماه در انبارهای پوشیده شده با پلاستیک سیاه در فصول گرم قرار میگیره تا در شرایط مرطوب خشک بشه هر روز باید در انبار باز شود تا گرما و رطوبت محبوس در انبار کاسته شود
      سپس توتونهای خشک به صورت کیلویی به سازمان دخانیات فروخته میشه … که بخش عمده اون صادرات و بخشی از اون در کارخانجات داخلی بسته بندی و محصول نهایی آماده شود

دیدگاهتان را بنویسید

مشتاقانه در انتظار شنیدن نظرات شما هستیم. وارد کردن ایمیل هم اختیاری‌ه :)